top of page

Roma Gezi Rehberi

24.10.2019 | Gonca Kaya

Uzun zamandır planlanan Roma gezimizi gerçekleştirmenin hem mutluluğunu hem de hüznünü yaşıyoruz. Hüzün neden diye sorarsanız, her köşesi tarihle dolu, kalabalık ve sıcakkanlı bu İtalya şehrini çok sevdik, onunla vedalaşamıyoruz. Gelelim gezimizin detaylarına;

Rome.1.jpg

Roma’da Kaç Gün Kalmalı?

Öncelikle Roma’ya kaç gün ayırmak gerekir sorusu, geziyi biraz olsun planladıktan sonra cevaplanması gereken bir soru, biz düşündük biraz araştırdık ve 3 günün yeterli olacağını düşündük. Aslında gezimiz sadece Roma planı içerseydi, muhtemelen 3 gün değil bunu 5 gün şeklinde planlardık.

Roma’da Nerede Kalmalı?

Roma her yere yürüyerek gidebileceğiniz bir şehir değil. Bu sebepten merkezi yerlere en azından yürümek istiyorsanız, Trevi Çeşmesi, Piazza Navona, Piazza Venezia gibi yerlere yakın otelleri tercih edebilirsiniz. Biz Trevi çeşmesi yakınlarını tercih etmemize rağmen oldukça sık, toplu taşıma kullandık.

 

Roma’da Ulaşım

İlk olarak Türkiye'den Roma'ya gidiş konusu var. Roma uçak bileti seferlerini; avantajlı uçuşlar için detaylıca araştırmanızı tavsiye ederiz.  Biz biletimizi daha uygun fiyatlı olduğu için Fiumicino havaalanına gidiş olarak satın aldık.

Havaalanından merkeze ulaşımdan da bahsetmek isteriz. Merkeze gitmek için birkaç seçeneğiniz bulunuyor:

Leonardo Express: Direkt Roma Termini’ye giden hızlı tren seçeneği, yolculuk 30 dk sürüyor.
Tren: Bir tık daha uyguna getirmek isterseniz normal tren seçeneğini de kullanabilirsiniz. 15 dakikada bir kalkıyor, yolculuk 1 saate yakın sürüyor.

Otobüs: Sanırım en uygun seçeneklerden bir tanesi bizim de tercih ettiğimiz otobüs kullanmak, 7 euro ödüyorsunuz. 1 buçuk saat gibi bir sürede Termini’ye ulaşıyorsunuz.
 

Taksi ve dolmuş taksi gibi seçenekler de var tabi ki, hatta sizin turist olduğunuzu anlayanlar sormanıza gerek kalmadan yanınıza gelip, anlatmaya başlıyorlar. Bunun dışında şehir içinde ulaşım için biz Roma Pass tercih ettik, her ne kadar bazı turistler dışında kimseyi bilet okuturken görmesek de, içimiz rahat bir şekilde seyahat ettik.

 

Roma Pass’in 2 ve 3 günlük seçenekleri bulunuyor.

2 günlük Roma Pass 28 Euro ve 1 müzeye ücretsiz giriş hakkınız bulunuyor.

3 günlük Roma Pass 38,5 Euro ve 2 müzeye giriş hakkınız bulunuyor. Roma Pass’i internetten alabilirsiniz. Ancak herhangi bir turist informationdan kartı almanız gerekiyor. Bu sebepten biz havaalanından almayı tercih ettik. Detaylar için şuraya bakabilirsiniz.

Otobüsle Termini’ye kadar gelip bir diğer otobüsü kullanarak, otelimizin yolunu tuttuk, uçağın erken olmamasının tek avantajı check in saatinde oteline varıyor olmanız sanırım. Otele geldik ancak dinlenmek yok dedik, çünkü Roma’da 3 günümüz olduğundan her saat bizim için değerliydi ve biraz yol yorgunu olmamıza rağmen, planlarımızdan geri kalmadık. Ekim ayında gittiğimiz İtalya bizi hava konusunda hiç üzmedi. 

 

İlk Günün Rotası;

Fontana di Trevi

Trevi çeşmesini bulmak inanın hiç zor olmadı. Gelmeden önce baktığımız fotoğraflara hayret ettik doğrusu, burada sabah akşam fark etmeksizin inanılmaz bir kalabalık var. Para atıp dilek dileyebiliyorsanız şanslısınız. Biz dilimize yanlış çevrilmiş bir filmden ötürü burayı Aşk Çeşmesi olarak bilsekte, durum bu şekilde değil, inanışa göre sağ elinizle sol omuzunuzun üzerinden parayı atmanız gerekiyor ve genellikle Roma’ya tekrar gelmek için dilekte bulunuluyor. Biz de son derece istekli bir şekilde Roma’ya tekrar gelmeyi diledik. Ek olarak; Trevi Çeşmesine dilek dilemek için atılan paralar yardım kuruluşlarına bağışlanıyormuş. Turistik bir aktivitenin sonucunun böyle güzel olması da ayrı bir sevindirici.

Roma.13.jpg

Pantheon

Burası Roma döneminden kalan ve en iyi şekilde korunmuş olan bir tapınak. İçerisinin de dışarısı kadar etkili olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Tepede bulunan ve gökyüzüne bakan yuvarlak delik (Oculus), tapınağın günışığı alan tek yeri.

 

Diğer bir ayrıntı olarak; Pantheon ‘da aynı zamanda kral, ressam ve mimar mezarları da bulunmakta. Pantheon’u ziyaret etmek için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

Giriş Saatleri:

Pazartesi-Cumartesi 08:30-19:30

Pazar 09:00-18:00

Roma.11.jpg

Piazza Venezia

Oldukça görkemli Vittorio Emanuele II Abidesi’ne ev sahipliği yapan meydandan istemsiz olarak bir çok defa geçtik. Her geçişte aynı hayranlığı duyduğumuz bu meydan Roma’nın en işlek meydanlarından ve Roma şehrinin merkezi sayılabilir.

Roma.10.jpg

Piazza Navona

Sanırız burası en sevdiğimiz meydanlardan birisi oldu. Meydanda Quattro Fiumi Çeşmesi bulunuyor ve her daim canlı ve turistik bir yer. En sevdiğimiz restoranlar da bu meydana yakın olduğundan kısa gezimizde burayı çokça bir ziyaret ettik sanırız.

Roma.5.jpg

Piazza di Spagna (İspanyol Meydanı)

Meydanın adı burada bulunan İspanyol Elçiliğinden gelmekteymiş. Meydanda bulunan batık gemi ilginizi çekmiş olabilir zira her yerde gürül gürül fıskiyeli çeşmeler varken burada neden batık bir gemi var diye düşünür müsünüz bilmem ancak sebebi burada ki su basıncının düşük olması ve ona göre bir tasarım yapılması. Meydanın şüphesiz en popüler alanı İspanyol Merdivenleri, merdivenlerin yapım amacı hemen merdivenlerin sonunda ki Trinita dei Monti Kilisesi’ne ulaşmak içinmiş. Buraya çıktığınızda manzaranın; özellikle gün batımına denk geldiyseniz oldukça keyifli olduğunu söyleyebilirim. İtalya rehberlerini okurken bu merdivenlerde oturup gün batımını izlemeyi planlamıştık ancak, merdivenlerde oturmak yasaklanmış, bir kaçta görevli dikmişler oraya fotoğraf için bile oturduğunuzda sizi uyarıyorlar. 

Roma.20.jpg

Via Condotti 

Hemen İspanyol Merdivenlerinin karşısında bulunan cadde, şehrin en ünlü ve pahalı caddesi. Dünya markalarının hepsi burada sanırım. Hatta bu caddenin cirosunun küçük bir ülke ile yarışacak kadar olduğu kulağımıza çalındı, şaşkınız. Ondan dolayı alışverişi bir kenara bırakıp, bakmakla yetindik. 

 

Dilerseniz burada ki kahvesi ve tatlıları ile ünlü Antico Caffè Greco’ya da bir kahve için uğrayabilirsiniz veya daha uygun maliyetli bir seçenek olarak yakınlarda bulunan Pompi Tiramisu’dan tiramisunuzu alabilir ve gezerek yiyebilirsiniz.

Roma.8.jpg

İkinci Günün Rotası:

Bugün büyük planlar olduğundan vitaminlerimizi, kahve takviyemizi alıp yola koyulduk.

Kolezyum

Öncelikle Kolezyum’da nasıl beklemezsiniz, konusuna değinmek istiyorum. Biz Kolezyum için Roma Pass’i kullandık ancak sitesinde okuduğumuzda Roma Pass’in tek başına yeterli olmadığını ve rezervasyon yapılması gerektiğini gördük. Kişi başı 2 eurodan rezervasyon yaptırdık ancak bununla bitmiyor. Rezervasyonunuzu bilet noktasında onaylatmanız gerekiyor, bunun için de hızlı ilerleyen bir sıra bekliyorsunuz. Sonrasında her şey çok hızlı ilerliyor. Normal sırayı beklerseniz kaç saatte girebilirsiniz ben çok tahmin yürütemiyorum. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Roma.4.jpg

Kolezyum’un 2 bin yıllık bir geçmişi olmasına rağmen hala çok etkileyici bir yapı olduğunu söyleyebiliriz. İnşaat halinde olan kısımları ve yıkılan kısımları var ancak yine de tüm görkemiyle bizi etkilemeyi başardı. Atmosferinden de anlaşıldığı gibi burada kutlamalar, gladyatör ve vahşi hayvan dövüşleri yapılmaktaymış. Kolezyum gezimizi tamamlayıp, Roma Forumuna doğru devam ediyoruz. Kolezyum biletleri ile buraya giriş yapılabiliyor. Ek bir ücret ödemesi yapmanıza gerek yok.

Roma.2.jpg

Roma Forumu (Foro Romano)

Roma Formu eskiden bataklıkmış zamanla, insanların bir araya geldiği şehrin ticari ve siyasi gelişmelerinden haber aldıkları yerler haline gelmiş.

Her şey güzel hoş ama çıkış konusunda tabelalar bayağı yanıltıcı, görevlilere sormakta fayda var. Girişe yakın yerde aradığımız çıkış, tabelalarına rağmen girişe çokta yakın değildi. Şuan da abartıyor gibi görünebiliriz ancak o kadar yorulduktan sonra bir adım daha fazla atmamak çok önemli inanın.

Palatino Tepesi

Roma Formuna giriş yaptıktan sonra Palantino tepesine de çıkabiliyorsunuz. Ancak hangisine önce gitmek gerekir biz tam kestiremedik sanırım her iki tercihte de aynı yolları geri yürüyorsunuz.

Roma.21.jpg
Roma.12.jpg

Trastevere

Geldiğimiz restoran bu bölgede bulunuyor. Genel olarak akşam hareketli olan bu bölgenin farklı bir dokusu var ve güzel fotoğraflar için çok uygun.

Üçüncü Günün Rotası

 

Castel Sant'Angelo

Vatikan’dan önceki durağımız Castel Sant Angelo oluyor. Buraya Roma Pass ile giriş yapılabiliyor. Kale oldukça görkemli ve Vatikan’a oldukça yakın, hatta Vatikan ve Kale arasında Papa’nın güvenli için gizli bir geçit bulunuyormuş. Papa Büyük Gregorius’un burada Mikail meleğini gördüğü söylenmekte ve hatta kalenin adı da bu olaydan esinlenerek verilmiş.Kale bizim tarihimide de Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’nın burada esir alınmasıyla yer tutmaktadır. Kaleyi gezmenin en keyifli yanı kafesinin manzarasıydı. Vatikan’a bakarak kahvenizi yudumlamanız tavsiyemizdir.

Roma.17.jpg

Vatikan 

Kolezyum’un kalabalığı Vatikan’nın yanında hiç bir şeymiş. İnanılmaz bir bir turist akını var buraya. Son derece ihtişamlı Vatikan için birkaç bilet seçeneği bulunuyor.

Müzeyi gece gezmekte mümkünmüş. Biz gündüz kalabalığından sonra neden bu seçeneği değerlendirmediğimizi sorguladık. Ancak gece gezisinin de kalabalık olmayacağını garanti edemiyoruz.

Roma.19.jpg

Bileti Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapheli şeklinde satın aldık. Vatikan Müzeleri konusuna biraz açıklama getirelim, bu müzelere giriş aynı bölgeden ve gezerken aslında fark etmeden müzeler arasında geçiş yapıyorsunuz. Rehberli, kahvaltılı gibi gibi birçok seçenek var. Linkten ayrıntılara ulaşabilirsiniz. Online aldığımız bilet sayesinde çok az sıra bekledik, tavsiyemizdir.

Roma.3.jpg

Ayrıntılara gelirsek şüphesiz gördüğümüz en ihtişamlı müzeler burada diyebiliriz. Görseller inanılmaz canlı, sürekli tavanlara bakarak gezdik. Özellikle Sistine Şapheli’nin ortamı farklı bir deneyimdi. Burada fotoğraf çekmek yasak ve sürekli sessiz olun diye anons yapılıyor. Michelangelo’nun “Son Yargı” diğer bilinen ismi ile “Kıyamet Günü” ve “Adem’in Yaratılış Tasviri” eserleri duvarları süslemekte. Çıplak gözle bu eserleri görmek insanı gerçekten heyecanlandırıyor.

 

Vatikan ile ilgili diğer bir konu da Vatikan giyim kuşam konusunda internetten okuduğumuz kaynaklarda kıyafete dikkat edilmesi gerektiği yazıyordu. Genel olarak insanlar bu kurala uymuş gibiydi. Ancak çok abartmaya gerek yok gibi geldi bize. Yine de şort, kısa bluz, omuz açık giysileri tercih etmemekte fayda var.

Roma.16.jpg

Campo dei Fiori

 Bu meydana asıl gelme sebebimiz aslında burada bulunan meşhur fırından kaynaklıydı. Bu meydanda sabahları Pazar kuruluyor. Akşamları da meydanı çevreleyen birçok kafeyi kalabalık bulmanız mümkün.

 

Meydanın ortasında 1600 yılında fikirleri sebebiyle yakılan Filozof Bruno’nun heykeli yer alıyor. Bu meydan her ne kadar renkli bir meydan gibi görülse de geçmişte birçok infaza şahitlik yapmış. Meydandaki heykel de bu anıları canlı tutmakta.

Roma gezisiyle ilgili ipuçları ve izlenimler;

 

Yönümüzü bulmak için genel olarak Google maps kullandık, hangi otobüse bineceğinizi, ne zaman bineceğinizi ve ineceğinizi dahi size söylüyor ve %90 yanılmıyor. İşimizi çok kolaylaştırdı.

 

Eğer internet kullanmayacaksanız map.me uygulamasını indirip, gideceğiniz bölgelerin haritasını önceden indirip, internetsiz bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

 

Sanırım gezideki en olumsuz şey çok fazla tur görmemizdi. Turlara karşı değiliz ancak inanılmaz bir kaosa sebep oluyorlar. Özellikle müze gezerken çok zorlandık.

 

Turla gelmedim ama ben araştırmaya üşeniyorum biri bana anlatsın diyorsanız iki seçeneğiniz var; birisi free walking turlara katılmak. Ücretsiz şehrin önemli bölgelerini rehber eşliğinde geziyorsunuz. Gezi sonunda gönlünüzden ne koparsa rehbere veriyorsunuz. Belirli bir ücret yok. Diğeri bizim tercih ettiğimiz sesli rehberler, müzelerde verilenlerden bahsetmiyoruz zira onlar fazla detay verip hiç bir şey anlamamanıza sebep olabiliyorlar. Biz Piri uygulamasını kullandık. Yalın bilgilerle keyifle gezdik.

 

Roma toplu taşıma için kullandığımız otobüs ve metrolar oldukça kötü durumda, bazı insanların Roma’yı sevmemesi bundan bile kaynaklı olabilir.

 

Biz tatsız bir şeyle karşılaşmadık ancak hırsızlık çok fazla oluyormuş. Aman çantalara, cüzdanlara dikkat!

Anlatımlarımızdan da anlaşıldığı üzere biz Roma'yı kaosuyla, turistiyle, tarihi ve güzel lezzetleriyle bir bütün olarak düşünerek sevdik ve keyifle gezdik. Size de keyifli geziler dileriz.

Bizce İlginizi Çekebilir...

bottom of page