top of page

Floransa Gezi Rehberi
31.10.2019 | Gonca Kaya

Gezi planımızın ikinci durağı olan Floransa’ya Roma’dan tren yolu ile ulaşımı tercih ederek geldik. Trenle 2 saatten az bir zamanda Floransa’ya varabiliyorsunuz. 1 gece konaklayacağımız için biz herhangi bir ulaşım veya şehir kartı almadık. Küçük bir şehir olan Floransa’da toplamda 2 defa otobüs kullanmış olabiliriz. Bizim tercih ettiğimiz otobüs biletleri 90 dakika olarak satılıyor ve 1,5euro gibi bir fiyatı var.

 

Konaklama olarak B&B Giorni Dipinti’yi tercih ettik, ev sahibi inanılmaz tatlı bir mimardı. Konum ve konfor olarak rahatlıkla tavsiye edebiliriz. Eğer rezervasyon yapacaksanız Artıway uygulaması ile booking e giderseniz. %4 oranında bir indirim alabiliyorsunuz. Booking normalde ödül programı uyguluyordu ancak 15 ekim itibariyle bu uygulamaya son verdi. Artıway alternatifi aklınızda olsun.

Florence Cityscape

Galleria dell'Accademia

Gezimize ilk olarak Michealangelo’nun meşhur Davud heykelinin bulunduğu Galleria dell'Accademia’dan başladık. Sıra beklememek için biletleri internetten aldık. Size de tavsiyemiz biletleri intenetten almanız. Buradan ilgili siteye ulaşabilirsiniz.

Floransa.5.jpg

Davud heykelinden biraz bahsedecek olursak; oldukça emek harcanmış bir heykel ellerinin biraz büyük olması dikkat çekiyor ancak gücü ifade ettiğini düşünüyoruz bunun dışında biz heykelden çok dinlediğimiz bir hikayeye takıldık. Da Vinci ve Michelangelo dönemin rakipleriymiş. Bizim kıyaslayamayacak derecede hayranlık duyduğumuz iki isimden bahsediyoruz ve şaşkınız. Rekabet bayağı büyükmüş sanırız ki; Da Vinci, Michelangelo’nun Davud heykelini patates çuvalına bile benzetmiş.

Davud heykeli müzeye damgasını vurmuş olsa da; burada farklı heykeller, enstrümanlar ve tablolar da sergilenmekte.

Floransa.3.jpg

Duomo

Şehrin merkezinde bulunan kilise gördüğüm en heybetli ve etkileyici kilise sanırım. 1296-1436 yılları arasında inşa edilen kilise Şehre imzasını atmış da diyebiliriz. Kiliseye giriş ücretli ve uzun sıralar beklemek gerekiyor. Bunun için biletinizi online almanızı tavsiye ederiz. 

Floransa.4.jpg

Ponte Vecchio​

1345 yılında kurulan ve II. Dünya savaşında Floransa’da yıkılmayan tek köprü olan yapı; Mecidi Ailesin’nin Palazzo Pitti ve Palazzo Vecchio arasından geçerken halka gözükmemeleri için inşa edilmiş. Uzun süre kasap dükkanları köprüye ev sahipliği yapmış ve kasaplar ne yazık ki artıklarını, Arno nehrine dökmekte bir sakınca görmüyorlarmış, bu da çevreye kötü kokuların yayılmasına sebep oluyormuş. Günümüzde pahalı markaların satıldığı kuyumcu dükkanlarını bulunduğu köprüde yer alan dükkanlar uzun uğraşlar sonucunda bu hale getirilmiş.

FLoransa.1.jpg

Piazza Michelangelo

Manzarası ile ünlü meydan Ponte Vecchio köprüsüne yakın denilebilecek bir mesafede bulunuyor. Davud heykelinin kopyasını da burada görebilirsiniz.

Piazza della Signoria​

Signoria meydanı oldukça geniş ve açıkhava müzesi gibi bir meydan, binalar oldukça heybetli hatta Michelangelo’nun Davud’u eskiden burada bulunuyormuş ancak sonrasına müzeye de korumaya alınmış. Bunun yanından bir çok sanatçının kopya eserleri bulunuyor. Zarar görmemesi adına gerçek eserler burada sergilenmiyor.

 

Eğer zamanınız varsa gezi planınıza Pitti Sarayını, Vecciho Sarayını, Boboli bahçelerini de ekleyebilirsiniz. Biz çok yorulmayacağımız, keyifli vakit geçirebileceğimiz bir plan yaptık.

Aziz Mark’ın Çan Kulesi

Çan kulesinin tepesine 8euro karşılığında asansörle çıkabiliyorsunuz. Tepede bu harika şehri kuşbakışı görebiliyorsunuz.

 

Ahlar Köprüsü

Venedik’te bulunan en ünlü köprülerden birisi Ahlar köprüsü, hikayesinden biraz bahsedecek olursak, hafif suçlu mahkumlar mahkemeden sonra bu köprüden geçirilerek, hapse gönderilirmiş.

Floransa.2.jpg

Tatlı konusunu sorarsanız; Piazza della Repubblica meydanında bulunan Cafe Gilli burada oldukça meşhur. Ancak ne hikmetse oturduğunuzda fiyatlar artıyor. Ama daha uygun fiyata alıp, istediğiniz yerde de tatlınızı yiyebilirsiniz. Biz Tiramisu ve Millefoglie denedik.

Akşam yemeği seçeneklerine gelirsek; İtalya’da iseniz yapacak bir şey yok, bizim olduğumuz gibi karbonhidrat bağımlısı olacaksınız. Gusta Pizza’da bu konu da size yardımcı olacak. Çok fazla zaman olmayınca ne yazık ki tüm tatları deneyemiyorsunuz. Trattoria Za Za’ya vaktimiz kalmadı ancak bayağı övülmüş. Akşam yemeği için diğer bir alternatif olabilir.

Yemek sonrası bir şeyler içmek keyifli vakit geçirmek isterseniz de Gusta Pizza’ya çok yakın olan Volume’e bir gözatın deriz. İkramları çok bol, siz daha sipariş vermeden ikramlar masaya geliyor.

Floransa’da bizi mutlu eden bir şehir oldu. İtalya planınız varsa günübirlik dahil edilebilir.

Keyifli geziler :)

Bizce İlginizi Çekebilir...

bottom of page