top of page

Roma Yeme İçme Rehberi

26.10.2019 | Gonca Kaya

Gezinin bizi en heyecanlandıran kısımlarından bir tanesi de karbonhidrat cennetinde olmamızdı. Sıkı araştırmalar ve tavsiyeler sonucunda gittiğimiz yerleri sıralıyoruz.

Cantina e Cucina

İlk durağımız akşam gittiğinizde bayağı sıra beklemeniz gereken Cantina e Cucina; çalışanları çok sıcakkanlı ve yardımcılar, menüleri oldukça açık ve net, yemeklerini de sevdik hatta 2 defa bulunduğumuz Cantina e Cucina’da enginar kızartması, lazanya ve Quatro Formaggi(4 peynirli pizza) deneme şansımız oldu. Enginar lezzetliydi ancak bize çok hitap etmedi.

Roma.14.jpg
Roma.15.jpg

Ai Tre Scalini

Günün sonunda biz Ai Tre Scalini’ye gittik, çok aç olmadığımızdan da şarap ve peynir tabağı denedik. Aklınızda bulunsun burası Şarap barı olarak geçiyor ancak yemek servisleri de var. Ancak akşam gittiğimiz her yerde olduğu gibi Al Tre Scalini için de kısa bir süre sıra beklememiz gerekti, sanırım turistik yerlerin genel sorunu bu, ama yapacak bir şey yok, o sıralar beklenecek!

La Mani In Pasta

Sonunda sıra beklemediğimiz bir yer, tabi öğlen gitmemizin de bunda payı olabilir. Oldukça lokal görünen, tatlı bir restoran, garsonları da oldukça sıcakkanlı ve yardımcılar. Biz ahtapotlu patates salatası, ravioli ve deniz mahsullü makarna denedik. Deniz mahsullü makarnamız çokça karides içeriyordu. Sanırım ravioli dışında hepsini başarılı bulduk. 50-60 euro civarı hesap ödedik sanırız ama oldukça doyurucu bir öğündü.

Roma.6.jpg

Mimi e Coco

Piazza Novano yakınlarında ki küçük mekanda oldukça ünlü olacak ki, önünde inanılmaz sıra oluyor. İsminizi yazdırıp dışardan içeceğinizi sipariş verebiliyorsunuz. Beklerken pizza ikramları da oluyor. Çalışanları oldukça sıcakkanlı ve beklemeyi keyifli hale getiriyorlar. Burada pizza denedik ancak lezzet olarak bize biraz uzaktı. Hamuru fazla ince ve sertti. Ancak Roma’da denediğimiz çoğu pizza bu şekildeydi. Neyse ki Venedik’te aradığımızı bulduk.

Pasticceria Regoli

Sanırım yediğimiz en güzel tatlıyı burada yedik. Tüm tiramisuları bir kenara bıraktık ve çilekli tartın (Tortine Fragoline di Bosco) hastası olduk. Aklınızda bulunsun Maritozzi con la panna da kahvaltı için çok fazla tercih ediliyor. Biz denemedik, belki siz deneyip bize neye benzediğini söylersiniz. Kahvaltı demişken, sanırız İtalyanlar tatlı olayını gündüz hallediyorlar, gündüz pastanelerdeki karnaval havası ne yazık ki öğleden sonra çokta hissedilmiyor. Mesela Pasticceria Regoli’ye öğleden sonra gittik, tezgâhın yarısı boştu. Kendimizi şanslı sayıyoruz çünkü kalanları da bizi memnun etmeye yetti. Bunun dışında 1916’dan beri hizmet veren fırında eminiz ki ne denersek sevebilirdik.

Pasticceria Regoli.jpg

Forno Campo De' Fiori

Campo De Fiori meydanında bulunan fırın oldukça popüler. Fırına gündüz gitmenizi tavsiye ederiz. Zira biz patatesli pizzalarından denemek istiyorduk ancak öğleden sonra çıkmıyormuş. Pizza dediğimize bakmayın, bizim tanımıza göre ince ama lezzetli pide denilebilir. Pizza dışında da bir çok seçeneğiniz var. Dikkat edin gözünüz dönmesin :)

Çalışma saatleri: 07:30-14:30

16:45-20:00

Venchi

Roma'da ki en ünlü dondurmacılardan olan Venchi'de oldukça fazla dondurma çeşiti bulunuyor. Çalışanları süper kibar olmasa da biz dondurmalarını sevdik. 2 top dondurma 3,5,, 3 top 4,5, 4 top 5,5 euro şeklinde fiyatlandırılmış.

Pompi Tiramisu

Pizza, makarna, dondurma derken çok fazla tiramisu çeşidi deneme fırsatımız olmadı. Pompi bayağı meşhurdu, biz de çok polemiğe girmeden denedik. 1 porsiyonu 2 kişiye rahatlıkla yeter. Standart bir tiramisu idi. 

Standart tatların çok dışına çıkmadığımız için genel olarak tattığımız lezzetleri sevdik.

Keyifli geziler.. 

Pompi Tiramisu
bottom of page