top of page

Viyana Yeme - İçme Rehberi

15.03.2018 | Hande Samancı

Viyana'da gidip, keyifli vakit geçirebileceğiniz bir çok kafe seçeneği bulunmakta. Bu sebepten  tatlılarını ve kahvelerini denemeniz gereken bir çok yer önermeyi kendime görev edindim ve daha fazla merak uyandırmadan, içlerinden gidip beğendiklerimi hemen sizler için sıralıyorum.

Tatlı ve Kahve İkilisi

 

Viyana'nın en meşhur tatlısı olan Sacher Torte her yerde var ve neredeyse hepsinde güzel yapılıyor ama içlerinde en güzel yapanı neresi derseniz; Sacher Torte Otelin kafesi Sacher Cafe olduğunu söyleyebilirim.

 

-Landtman çalışanlarının yarısı Türk olabileceğini düşündüğüm; tatlıları ve kahvesi güzel olan yerlerden. Ayrıca burayı kahvaltı içinde tercih edebilirsiniz. Kahvaltıya giderseniz Scrambled Egg'i deneyebilirsiniz.

 

-Demel özellikle turistler tarafından çok tercih edilen bir kafe. İçerisinde tatlıların yapımını izleyebiliyorsunuz.

 

-Çok eski bir tarihi olan ve oldukça köklü bir kafe olan Cafe Central'de akşamları 5'ten itibaren canlı piyano dinletisi oluyor. Buna ek kahvelerinin ve tatlılarının da çok iyi olduğunu eklemem gerekir.

 

-Cafe Mozarts opera binasına yakınlığı ve dekarosyonuyla beğendiğim kafeler içinde olduğunu söyleyebilirim.

 

Bu kafelerden hangisine giderseniz gidin bilmeniz gereken her zaman sıra ve bir yoğunluk olduğu. Özellikle Cafe Central piyano dinletisi nedeniyle kapının önünde kuyruk oluşabiliyor. Ve aynı şekilde Landtman'da da genel bir yoğunluk söz konusu. Genel hava soğukluğu nedeniyle büyük ihtimalle bir çok kafeye gitme fırsatı bulacaksınız. O yüzden hangi kafeye giderseniz gidin Viyana'nın meşhur kahvesi Wiener Melange ve tatlılardan Sacher Torte ve Apfelstrudel (elmalı tart'ı) deneyebilirsiniz. Kahveleri ve tatlıları hepsinde güzel gerçekten.

Ne Yemeli?

 

Schnitzel için gidebileceğiniz birçok seçenek var. Figlmüller bunlardan herkes tarafından bilinen ve turistlerin uğrak yeri olan mekanlardan. Artık çok turistik olduğu için tercih etmek istemezseniz diğer gidebileceğiniz yerleri sizin için hemen sıralıyorum. Weibel’s, Landtmann ve zum Schwarzen Kameel tercih edebileceğiniz Schnitzeli gerçekten güzel olan mekanlar. 3'üde 1. Viyana'da yer alıyor. Schwarzen Kameel'de ayrıca meşhur çorbaları Goulash'ıda(Griebnockerlsuppe) deneyebilirsiniz.

 

Wurst(sosis)

Özellikle Christmas dönemi gitmişseniz her yerde bulabileceğiniz ve yemek işini baya ucuza kapatabileceğiniz bir seçenek. Kocaman bir sosisliyi ortalama 4-5 euro ya alabiliyorsunuz.

 

Her şeyden olsun karar veremedim ne yesem derseniz de değişik seçeneklerin olduğu restoranlar Fridays, Hard Rock, Ulrich, Cafe Leopold, Said the Butcher to the Cow tercih edebilirsiniz.

Akşam nereye gidip eğlenmeli?

 

Gece oturup bir yerlerde bir şeyler içmek isterseniz Roberto Amerikan Bar var çok küçük bir yer ama kokteylleri çok güzel.

25 Hours otelin çatı katında bulunan Dach Boden'i ise  pazartesi akşamları hariç tercih edebileceğiniz yerlerden.

 

Değişik bira denemek isterseniz ise 7 Stern Brau tercih edebilirsiniz.

bottom of page