top of page

Duyguların Rengi (The Help) - 2011
17.08.2016 | Hande Samancı

IMDb : 8,1/10

Beyaz Perde : 4,1/5

Tür : Biyografi, Dram, Komed, Politika

Süre : 146dk

Yönetmen : Tate Taylor

Oyuncular : Emma Stone, Bryce Dallaas Howard, Mike Vogel, Jessica Chastain, Viola Davis

Senaryo : Tate Taylor

Duyguların Rengi (The Help) filmi, Kathyn Stockett'in  en çok satanlar listesinde bir numarada yer alan romanından uyarlanmış ve kitapla aynı ismi taşımaktadır. 2011 yapımı olan film drama, komedi, biyografi ve siyasi olmak üzere 4 kategoriyi içermektedir. Bu açıdan film geniş bir kitleye hitap ediyor. Eee hal böyle olunca filmi izlerken birçok duyguyuda aynı anda yaşıyorsunuz.

Afişine baktığımızda film her ne kadar romantik komedi tadında bir filme benziyor olsada, aslında ırkçılık karşıtı bir yapım olduğunu ve bu açıdan da filmin içeriğinin gayet başarılı şekilde izleyiciye aktarıldığını söylemek mümkün.

Beyaz bebeklere bakıcılık yapan siyahileri konu alan The Help filminin bazen güldürdüğünü ancak genel olarak insanı hüzenlendirdiğini söyleyebilirim.  Başroldeki araştırmacı, inatçı ve güzel gazetecimiz  Skeeter (Emma Stone : sevdiklerimden) ilaveten oyunculuğuyla göz dolduran siyahı bakımcımız Aibileen (Viola Davis) film için gerçekten başarılı iki seçim olmuş. Karakterlerin ikiside başarıyla canlandırılmış. Sadece filmdeki beyaz anneleri biraz abartılı bulduğumu söyleyebilirim. İzlerken insanın beyaz anneleri devamlı tokatlayasının geldiğini de ek bilgi olarak buraya yazalım :)

Son olarak benden tavsiye; bir beyaz ve bir siyah karakterin arkadaşlığını ele alan ve o dönemki ırçılığı farklı bir bakış açısıyla yansıtan filmi izlemeden geçmeyin.

İyi seyirler :)               

bottom of page