top of page

Snowden - 2017

09.01.2017 | Gonca Kaya 

IMDb : 7,4/10​

Beyaz Perde : 2,8/5

Tür : Biyografi, Gerilim

Süre : 134 dk

Yönetmen : Oliver Stone

Oyuncular : Joseph Gordon-Levitt, Shailene Woodley, Melissa Leo

Senaryo : Kieran Fitzgerald, Oliver Stone 

Biyografi türünde ki film, konusuyla ve hareketli olay örgüsüyle seyirciyi kendisine çekiyor. Olayın gerçekte yaşanmış olması da izleyici etkileyen, heyecanlandıran diğer bir unsur.

İlk olarak Snowden’i askeri eğitimdeyken görüyoruz. Sonrasında geçirdiği sakatlık onu masa başına mahkum ediyor. Snowden’ın hayatı doğrulardan ibaret, ülkesine yardım etmek ve onun gelişmesi için bütün yeteneklerini kullanmak için can atıyor. Fiziksel olarak şartlar izin vermese de mental olarak ülkesi için çaba sarf etmeye hazır. Bunu nereden anlıyoruz CIA’de neden görev almak istediğini anlatırken gayet samimi ve istekli. Söyledikleri de isteğini belgeler nitelikte.

 CIA’ye kabul edildikten sonra, Snowden’in yeteneklerini sergilemesi ve çevresi tarafından fark edilmesi uzun sürmüyor. Birçok ülkede farklı pozisyonlarda görev alan Snowden’a; bütün bu yolculuğunda internet aracılığıyla tanışmış olduğu hayat arkadaşı Lindsay’de büyük bir özveri ile eşlik etmekte.

Snowden kendisine verilen görevleri harfiyen yerine getirirken, insanların özel bilgilerine hiç bir izin almaksızın erişilebildiğini ve çıkarlar doğrultusunda kullanıldığını gördükten sonra yaptığı işi sorgulamaya başlıyor. Filmin ana fikri Snowden’ı CIA’ye alan CIA danışman, yöneticisinin  “İnsanlar güvenliklerine gizlilikten daha fazla önem veriyor!” cümlesine karşı Snowden’in buna halkın kendisi karar vermeli demesi bence. Zaten asıl hikayede burada sonra başlıyor aslında Swowden’ın aslında hiçte özgür olmadığımızı göstermek için yola çıkışını izliyoruz. Film geçmişle şimdiyi aynı kurgu içerisinde veriyor. Bu biraz kafa karıştırsada konuya adapte olmanız zor olmuyor.

Sonuç olarak özgürlük kelimesinin bir motto haline getirmiş bir ülkeden bahsediyoruz. Peki ya ülkece benimsenmiş, ülkeyi yansıtan bu kelime ne kadar doğruyu yansıtıyor, işte bunu bu film sayesinde daha net bir şekilde anlayabiliyoruz. Yaşanılan olaya televizyondan, gazetelerden her ne kadar aşına olsak da içeriğini bilmiyorduk. Film bu anlamda bize gerçekten yardımcı oluyor.

Tek kişilik desteklenmeyi sonuna kadar hak eden bir özgürlük savaşı aslında Snowden’ninki. Siz de bu savaşın bir şahidi olun derim.

İyi seyirler :)

bottom of page