top of page

Profesyonel

30.10.2016 | Gonca Kaya

 

Yazar : Duşan Kovaçevic

Tür : Karakomedi

Oyuncular : Yetkin Dikinciler, Bülent Emin Yarar

Süre : 1 saat 45 dakika

Ödüller : Afife Tiyatro Ödülleri (2010) - Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu - Bülent Emin Yarar

8. Tiyatro Ödülleri (2010) - Yılın Erkek Oyuncusu - Yetkin Dikinciler

Ünlü Sırp yazar Duşan Kovaçevik’in karakomedi türündeki tiyatro eseri bize başrol oyuncuları Yetkin Dikinclier ve Bülent Emin Yarar’ın sergilediği usta oyunculuklarla ulaşmakta.  Hikaye hakkında bilgi vermeden önce oyuna bilet almak için bayağı çaba sarf ettiğimi söylemeliyim. Bileti online alacaksanız tiyatronun oynayacağı günden 13 gün önce saat 10.10 geçe bilgisayar başında olmanız ve buna ilaveten bayağı seri davranmanız gerekiyor. Bu gözler 2 dakikada oyunun tüm koltuklarının dolduğunu gördü zira :)

Oyuna ilgi yukarda da bahsettiğim gibi çok fazla, oyunu izledikten sonra bu ilginin boş olmadığını anladım ve şahsen uzun zamandır oynanan oyunu bu kadar geç izlediğim için üzüldüm. Telafi etmek açısından bir haftada 2 defa izledim ve eminim ki bir daha izleyeceğim.

Oyundan biraz bahsedecek olursam; Yetkin Dikinciler oyunda karşımıza 2 kitabı yayınlanmış  bir yazar ve aynı zamanda yayınevinin genel yayın yönetmeni Teodor Teya Kray olarak çıkıyor. Bülent Emin Yarar ise emekli bir polis olan ve meslek hayatının 18 yılını Teya’nın hayatını izleyerek geçiren ve Teya’yı hayatının merkezine koyan bunu biraz da edebiyet sever oğlu Miloş için yapan; Luka Laban isimli bir polise can vermekte. Oyunda çok önemli bir nokta var oda; bu ikilinin uyumunun gerçekten izlemeye değer olması ve bir an bile oyundan kopmamanızı sağlaması.

Tekrar hikayeye dönecek olursak; oyun Luka’nın Teya’yı 40 yaş gününde  ziyarete gelmesiyle başlıyor. Üstelik gelirken elide boş gelmiyor Luka. İnsannın geçmişi değişebilir mi sorusuyla başlayan oyun, insanın geçmişinin gayette değişebileceğini gözler önüne sererken kah güldürüyor kah da duygulandırıyor bizi. Parantez içi yaşamları anlatan oyun hem iki karakterin hayatlarını konu edinirken hem de politik anlamda da mesaj vermekte.

Diğer yandan aslında farkında olmadan kaç kişinin hayatına dokunabildiğinizi, birisinin hayatının merkeziyken onu tanımıyor olabilceğinizi ya da tam tersi bir durumu yaşayabileceğinizi en uç noktada gösteren bir oyun.

İzlenmesi şiddetle tavsiye edilir :)

bottom of page