top of page

Rüya Şehir: Prag
26.12.2017 | Hande Samancı

Prag görmeyi merak ettiğim yerlerden birisiydi ve sanırım Prag’ı gezmek için Christmas döneminden daha güzel bir dönem olamazdı. Bu sebepten hali hazırda Viyana’ya gelmişken; Viyana gezimize günü birlik bir Prag turu eklemekten kendimizi alı koyamadık ve yaklaşık 4 saatlik bir otobüs yolculuğu ile Prag'a gittik. Prag'ta sadece bir gününüz vardı bu sebepten günü dolu dolu geçirmek için yaptığımız plana sıkı sıkıya uymalıydık.

Gelelim günübirlik Prag gezimizin detaylarına: tren garından yürümeye başlayarak bir çok yeri görme ve keşfetme şansınız oluyor. Evet belki Prag şehrini tam anlamıyla yaşamak için 2 3 gün çok daha iyi olabilirdi ancak bizim gibi bir günde de 17 km yürüyerek bir çok şeyi yapmanız mümkün aslında :)

İlk olarak Prag'a gitmeden önce mutlaka bilinmesi gerekenleri söylemek istiyorum. Prag'ta hiç bir yer yön tabelası ingilizce değil. Bu açıdan bir yerleri bulurken baya zorlanabiliyorsunuz. Bunun için iyi bir harita veya navigasyon uygulamasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Mutlaka bunun bilincinde gitmelisiniz. Buna ek olarak para birimleri eurodan farklı olduğu için mutlaka onların para birimlerine çevirmenizi tavsiye ederim. Yoksa euro olarak bazı şeylere daha fazla para ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Evet şimdi gelelim Prag'ın eşsiz ve büyüleyici atmosferi eşliğinde nerelere gitmeli ve neler yapılmalı kısmına:

Bir gün içinde hiç toplu taşıma kullanmadan neler yapabilirim derseniz hemen sizin için sıralayayım.

1.  Wenceslas Meydanı

Prag Ulusal Müzesi Wenceslas Meydanı'nın çok yakınında bulunuyor. Müze binası iki kısımda oluşuyor ve içinde çeşitli sergiler yer alıyor. Müze binasının hemen önünde ise St. Wenceslas Anıtı bulunmakta. Bunun devamında ise Prag'ın en işlek caddelerinden biri olan Wenleslas Meydanı'na yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz. Oldukça büyük ve gösterişli olan cadde 750 metre uzunluğundaymış. Bir çok kafe, restoranın bulunduğu cadde oldukça hareketli ve kalabalık. Bir de bizim gittiğimiz dönem Christmas olduğu için daha ışıl ışıl ve göz kamaştırıcıydı. Christmas marketin oldukça büyük ve güzel olduğunu söyleyebilirim. Burada Prag'a özel yiyecekleri bir arada görme ve tatma olanağı bulabilir ve atmosferin tadını çıkartabilirsiniz.

2. Powder Kulesi

Wenceslas Meydanında dolaştıktan sonra, meydana yakın mesafede olan Powder Kulesine geçebilirsiniz. Kral yolunun başlangıç yeri olan Powder Kulesi diğer bir adıyla Barut Kulesi olarak da bilinmekte ve oldukça gotik bir yapıya sahip. Kulenin içine de girilebiliyor. Eğer vaktiniz olursa mutlaka girip Prag'ı panoramik olarak görmenizi ve bol bol fotoğraf çekmenizi tavsiye ederim. Hemen kulenin yanında ise Manicipal House bulunuyor. Burada ise opera ve konser salonları yer alıyor.

3. Old Town Square (Eski Şehir Meydanı)

Prag'ın en görkemli ve mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri bence eski şehir meydanı. Özellikle Christmas dönemi inanılmaz bir görüntüye sahip oluyor.  Meydanın tam ortasında Jan Hus Anıtı bulunuyor. Bunun dışında burada görülmesi gereken Aziz Nicolas Kilisesi, Tyn Kilisesi, Eski Belediye Sarayı ve tabi ki turistlerin en çok ilgisini çeken Astronomik Saat Old Town Meydanında yer alıyor. Astronomik saatin her saat başında bir dakikalık değişik gösterileri oluyor. Her gösterinin ve figürün anlamları var. Mesela saatin mavi bölümü gökyüzünü ve kahverengi bölümü ise yeryüzünü simgeliyor. Gösteriyi izlemek için oldukça fazla insan toplanıyor. Bizim ziyaretimiz sırasında kule tadilatta olduğu için saat kulesinden yukarıya çıkamadık ama normalde saat kulesine çıkılabiliyor. Eğer denk gelirseniz bizim yerimize de girip bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. :)

4. Madame Tussauds

Madame Tussauds müzesi de eski şehir meydanında bulunuyor. Eğer vaktiniz olur ve daha önce görmediyseniz ziyaret edebilirisiniz.

5. Charles Bridge ( Karl Köprüsü)

Prag Kalesi ile eski şehri birbirine bağlayan Charles Köprüsü, Vlatna nehri üzerinde bulunuyor. İnanılmaz bir yapıya sahip köprüden şehri izlemenin aşırı keyifli olduğunu söyleyebilirim. Köprünün her iki ucunda iki tane kule bulunuyor ve köprü üzerinde birçok heykel bulunuyor. Tabi durum böyle olunca inanılmaz bir atmosfer içerinde köprünün üzerinde yürüyorsunuz.

6. Prag Kalesi

Charles Köprünü geçtikten sonra yine yürüyerek Prag Kalesine ulaşabilirsiniz. Prag Kalesi dünyanın en büyük kaleleri arasında bulunuyor. İnanılmaz bir görüntüye sahip olan kalenin Christmas dönemi ile birleşince anlatılmaz bir güzelliğe büründüğünü söylemek mümkün. Aziz Vitus Katedrali, Aziz George Basilikası, Eski Karaliyet Sarayı, Prag Altın Yol ve Kraliyet bahçeleri burada bulunuyor. Bu açıdan mutlaka  gidip görülmesi gereken yerlerden.

Prag Kalesi kısmına daha çok zaman harcamak isteyebilirsiniz. O yüzden planlarınızı ona göre yapıp çok zaman kaybetmeden Prag Kalesi tarafına geçip gününüzü orada değerlendirebilirsiniz.

Yürüyerek geldiğimiz bu kadar yolu geri dönerken, Prag’ı bir de akşam görme fırsatı yakalayıp, yorgunluğumuzu unutup keyifle Prag'a veda ediyoruz...

bottom of page