top of page

Bir Zamanlar (Once) - 2006

07.08.2016 | Hande Samancı

IMDb : 7,9/10

Tür : Müzikal, Romantik, Dram

Süre : 86 dk

Yönetmen : John Carney

Oyuncular : Glen Hansard, Markéta Irglová

Senaryo : John Carney 

 

2006 yapımı dram/müzikal kategorisinde yer alan film Dublin’de geçmekte. Her ne kadar dram türünde olsa da izlediğim en umut dolu filmlerden birisiydi.  Bu açıdan dert ve acılarla insanı hüzne boğmak yerine bu duyguların hepsini müzikle harmanlayıp insana umut veren bir konuya sahip olduğunu düşünüyorum.

 

Film, gitar çalan aynı zamanda söz yazan şarkıcı bir İrlandalı adam ve çek bir kızın sokakta tanışması ve aralarında müzikle kurdukları bağı, birlikte albüm çıkarmak için sarf ettikleri çabayı ve hayallerini ele alıyor. Aslında bu filmde en etkili akılda kalıcı şey ne oldu derseniz ben direkt müzikleri diyebilirim. İzlerken her sahnede aklınızda kalacak melodiler olacak. Filmde karakterlerden, ya da senaryodan önce müzikler geliyor ve bu sizi hiç rahatsız etmiyor. Eğer ne öyle ben film mi izleyeceğim müzik mi dinleyeceğim diyenlerdenseniz bu filmi gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz. Çünkü çoğu sahne çalan şarkılarla anlam buluyor sanki. Kâh hüzünlenirken kâh mutlu ediyor.

 

Filmi izlerken sonunda ne olacağını merak etme garantisini veriyorum. Müzikle bir araya gelen iki farklı hayatın birleşmesini, birleşip güzelleşmesini ve ayrılışını anlatan bu filmi yağmurlu bir günde evinde sıcacık kahven veya çayınla izleyebilir ya da o ne be deyip istediğin zaman izlemeyi tercih etmende mümkün. :)

İyi seyirler…

 

Not: Filmdeki çoğu şarkıyı hala ara ara dinlerim.

bottom of page