top of page

Müttefik (Allied) -2016
24.12.2016 | Gonca Kaya

IMDb : 7,2/10

Beyaz Perde : 3,7/5

Tür : Gerilim, Romantik, Tarihi

Süre : 125dk

Yönetmen : Robert Zemeckis

Oyuncular : Brad Pitt, Marion Cotillard

Senaryo : Steven Knight

Daha film vizyona girmeden yaratığı magazin sansasyonu ile eminim ki hepimizde ayrı bir merak uyandırdı. Kendi adıma konuşayım vizyona girmesini zor bekledim. Gerek fragman gerek magazin haberleri hali ile beklentiyi de bayağı üst seviyelere taşıdı.

Gelelim Brad Pitt’ın Amerikan İstihbarat subayı Max Vatan, Marion Cotillard’ın Fransız direniş savaşçısı Marianne Beausejour olarak karşımıza çıktığı filmin konusuna; iki müttefikimizin yolu bir görev sebebiyle kesişir. İki müttefik Kazablanka’da bir Alman subayına suikast düzenlemek için görevlendirilmişlerdir. Bu sebepten aynı işe kendini adayan iki farklı insan birlikte vakit geçirmek durumundadırlar. Savaşın getirdiği psikolojik durum, ortak bir amaç için çalışmak ve en önemlisi yaşadıkları çevreye karşı olmadıkları biri gibi davranmak bu iki insanı yakınlaştırıyor ve birbirinin yoldaşı yapıyor.

Kazablanka’da başlayan iş ilişkisi Londra’ya aşk ilişkisi olarak taşınıyor. Filmin ilk yarısı oldukça durağan geçiyor. İkinci yarıda akıl almaz bir şüphe ile savaşan Max’ı görüyoruz. Durum filmin sonuna kadar netlik kazanmıyor ve izleyicinin heyecanını ve merakını arttırıyor.

Beklentinizi çok yüksek tutmadığınız takdirde izleyip beğenebileceğiniz bir film: Müttefik.

İyi seyirler dilerim :)

bottom of page