top of page

Kardeşimin Hikayesi- Zülfü Livaneli

15.01.2017 | Hande Samancı

Öncelikle yazar olarak Zülfü Livaneli'ni çok beğendiğimi ve romanlarını merakla bir çırpıda okuduğumu söyleyebilirim.

Aşk, dram ve gizem türündeki bu roman 2013 yılında yayınlanmış. Okumaya başladığınızda ilk sayfadan itibaren roman; gerek kurgusu gerek akıcı diliyle okuyucunun merakla bir sonraki sayfayı çevirmesini sağlıyor.

Romanın konusundan kısaca bahsedecek olursam; emekli elektrik mühendisi Ahmet Arslan, köpeği Keberos ile sessiz,sakin bir köyde monoton bir yaşam sürerken köyde yaşanan bir cinayet sonrasında Ahmet'in hayatı hareketlenmeye başlar. Öldürülen kişi yine o köyde yaşayan Arzu'dur. Ahmet'in onu tanıması ve öldürüldüğü gece davette bulunması bir gazetecinin ilgisini çeker. Olayı araştıran gazetecimiz ise bilgi almak ve olayı çözmek için Ahmet'le konuşmaya başlar. Ancak Ahmet'in genç gazeticiye olan ilgisi farklı yönde ilerler ve gazeteciyle konuştukları tek olay bu cinayet olmaz. Ahmet'in davranışları ve bu kadar kendini hayattan soyutlamış olması gazetecinin ilgisini daha çok çekmiştir. Ahmet ise ilgi duyduğu gazeteci ile görüşmek için onun merak ettiği hayat hikayesini anlatmaya başlar. Şunu söylemeliyim ki gazetecinin ilgiyle dinleği Ahmet'in hikayesini bende tahminlerde bulunarak, merakla ve heyecanla okuduğumu söylemeliyim. Aşkla, dramla dolu; üzücü hikayesi sizi içine alıyor ve şu anda yaşadığı hayatın nedenini anlayabiliyorsunuz.

Romanı okurken bir yandan cinayeti kimin işlediğini çözmeye çalışırken, bir yandan da Ahmet'in yaşadıklarını, onun psikolojisini anlamaya çalışıyorsunuz.

Hikayenin sonunda hem cinayet hem de Ahmet'in sırları ortaya çıkacak, siz ise şaşıracak, üzülecek hatta vay be diyecek, okuduğunuza pişman olmayacaksınız. 330 sayfalık bu romanı bir çırpıda okumanız dileğiyle :)

Kitaptan alıntılar;

"Hayatın tek gerçek yanı kurgudur, yani hikâyelerde anlatılanlardır."

"Herkes öleceği günü saati bilseydi, geriye sayım ne kadar zor olurdu, düşünsenize. Geçen her dakikayı bir tabut çivisi gibi algılamaz mıydık? "

bottom of page