top of page

Kapan (Get Out) - 2017

24.04.2017 | Gonca Kaya 

IMDb : 8,2/10​

​​

Beyaz Perde : 4,5/5

Tür : Korku, Gerilim

​​

Süre : 104 dk

Yönetmen :  Jordan Peele

Oyuncular : Daniel Kaluuya, Allison Williams, Catherine Keener, Bradley Whitford

Şüphesiz ki çoğumuz bir filme gitmeden IMDB puanını kontrol ediyor.  Beni Kapan’a götüren de itiraf etmeliyim ki; IMDB puanının yüksekliği oldu. Yine de film çok yeni olduğundan, IMDB puanına kanıp çok yüksek bir beklenti ile gitmedim. Ancak şunu net bir şekilde söyleyebilirim: son dönemde izlediğim gerilim, korku başlığı altındaki filmlerin en iyisi idi!

Olay örgüsü, dozunda gerilim ve oyuncuların gerçekçi performansları filmin başından sonuna kadar izleyiciyi ayık tutmayı başarıyor hatta adeta hipnotize ediyor. Zamanın nasıl geçtiğini anlamamanız ve oradaymışsınız hissi çok az filmde olur. İşte böyle başarılı bir yapım var karşımızda.

Film Amerika’da ki siyah-beyaz muhabbetini konu edinmiş ve anlamlı bir bakış açısıyla işlemiş. Biraz ayrıntı verecek olursak: Rose siyahi erkek arkadaşı Chris’i ailesiyle tanıştırmak amaçlı şehir dışındaki evlerine davet eder. Chris ten renginden ötürü kendini rahatsız hissederken Rose bunun ailesi için hiç sorun olmayacağını söyler ve nitekim de ailesinin Chris’e karşı tutumu gayet iyidir. Zaman ilerledikçe Chris evde yaşayanlarda ve yakın akrabalarda bir tuhaflık olduğunu keşfeder, bizim de izleyici olarak fikirlerimiz vardır tabi ama bu kadarı da olmaz diyebileceğimiz bir sonla film bizi şaşırtmayı başarır.

 

Bahsetmeden geçmeyelim; Chris'in yaşadığı tuhaflıkları birebir arkadaşına anlatması ve arkadaşının üstün şüpheciliği; esas oğlanın yani Chris'in olaylara biraz daha şüpheci bakmasını ve olayların daha hızlı ilerlemesini sağlıyor. (Chris ve arkadaşının dialogları seyirciyi azda olsa gerilim havasından çıkarıp, filme renk katacak cinsten.)

 

Aslında daha anlatılacaklar var tabi ama spoilersiz bu kadar anlatılıyor :D 

İyi seyirler..

bottom of page