top of page

İğneada Gezi Rehberi 

31.08.2018 | Gonca Kaya

İstanbul’dan 3 ile 3 buçuk saat arasında ulaşacağınız İğneada’da hafta sonunuzu doğa ile içi içe değerlendirebilirsiniz.Gidiş zamanınız ayçiçeklerinin açtığı döneme denk gelirse, yolculuk manzaranız oldukça zengin ve keyifli olabilir.

Kalacak yer olarak İğneada’da bir çok otel mevcut. Bunun dışında İğneada kamp için de çok fazla tercih edilen bir yer. Küçük bir ayrıntı verelim. Artıway üzerinden çeşitli rezervasyon sitelerinden yaptığınız revarvasyonların bir kısmını geri alabiliyorsunuz. Ayrıntılar için tıklayınız.

Denizinin de oldukça güzel olduğu söylenmekte ancak Karadeniz süprizlerle dolu olduğundan bazen çok dalgalı ve yosunlu olabiliyor. Bu anlamda tatil planı yapmayı düşünüyorsanız; bu ayrıntı aklınızda bulunsun.

İğneada Gezilecek Yerler

İğneada Longoz Ormanları

Doğa ile iç içe olmak, uzun yürüyüşler yapmak istiyorsanız. Bir gününüzü bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

longoz_ormanları_edited.jpg
longoz_ormanları_2_edited.jpg

Beğendik Köyü

Bulgaristan sınırında bulunan Beğendik Köyünün isim hikayesi gerçek olup olmadığı tam bilinmese de oldukça tatlı;

Atatürk veya İsmet paşa gerçekliği ve hangisi olduğu tam olarak bilinmiyor, bir gün köye gelir. Karşı kıyıdaki Rezova Bulgar Köyünün bizim köye göre oldukça düzgün inşa edildiğini görür ve köyün yeniden imar edilmesini emreder. Seneler sonra tekrar geldiğinde köylüler paşaya beğendiniz mi? Sorusunu yöneltir. Paşa da beğendik, beğendik der ve köyün adı bu şekilde kalır.

Uzun lafın kısası vaktiniz varsa burayı da gezi planınıza ekleyebilirsiniz. Denizinin açıkta olduğu için diğer bölgelerden daha dalgalı olabileceği bilgisini de buraya ekleyelim.

Dupnisa Mağarası

Gelirken veya dönüşte buraya gitmenizi tavsiye ederiz. Çünkü çok yakın bir mesafede bulunmuyor.

İğneada'da Yeme İçme

Kahvaltı 

Lezzet Limanı (Uğur’un Yeri)

Limanköy’de bulunan Lezzet Limanı kahvaltı konusunda oldukça başarılı. Biz çok memnun kaldık.  

Lezzet limanı.jpg

Akşam Yemeği

Liman Restaurant

Mezeleri ve ara sıcakları normal seviyede, restoranın yeri ve manzarası oldukça güzel, çok yüksek bir beklenti ile gitmezseniz, memnun kalabilirsiniz.

Liman Restorant.jpg

Dobrodosli Rumeli Köftecisi

Hemen Çarşıda bulunun Dobrodosli’nin köfteleri oldukça lezzetli idi.

Recep Usta Dondurma

Nar ve hindistan cevizli dondurması ayrı bir güzeldi. Bunun dışında da çok fazla çeşit var. Supangle veya kağıt helva ile de dondurma servis ediyorlar. Damak tadınıza göre tercih edebilirsiniz.

Gece

İğneada’da akşam yemeğinden sonra gidebileceğiniz mekanlar bulunmakta.

Fransız Feneri

Manzara görmeye gitmiştik. Ancak çok güzel bir kafesinin olduğunu farkettik. Burada güzel, keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.

fransız_feneri.jpg

Pan  ve Poseidon kumsalda bulunan 2 farklı yer. Sabah denize buradan girebilirsiniz. Akşamları da ara sıra düzenlenen organizasyonlardan birine denk gelebilir veya arkadaşlarınızla vakit geçirmek için buraları tercih edebilirsiniz.

Son olarak belirtmek isterim ki sakin bir tatil istiyorsanız, bayramları tercih etmemenizi tavsiye ederiz. Zira en sevilen yerler bile kalabalıkta insana güzel gelmiyor.

Keyifli geziler,

bottom of page