top of page

Gün Doğrmadan (Before Sunrise) - 1995
04.10.2016 | Hande Samancı 

IMDb : 8.1/10

Beyaz Perde : 4,3/5

Tür : Romantik

Süre : 105 dk

Yönetmen : Richard Linklater

Oyuncular : Ethan Hawke, Julie Delpy

Senaryo : Richard Linklater, Kim Krizan

Viyana treninde bir çiftin kavgası yüzünden yer değişikliği yapan Fransız yüksek lisans öğrencisi olan Celine, Amerikalı Jesse ile bu sayede tanışır ve filmimizin hikayesi burada başlar :) Tren yolculuğu boyunca olan diyalogları o kadar iyi ki canınız sıkılmadan sırf iki kişinin konuşmasını izleyebiliyorsunuz. Hal böyle olunca ikilinin birbirinden etkilenmesine de pek şaşırmıyorsunuz.

Birbirlerinden o kadar etkileniyorlar ki; Jesse cesaret edip Celine’e belki de ikisinin de hayatları boyunca unutamayacağı bir teklifte bulunuyor; tabi Celine kabul ederse :) Teklifin ne olduğunu mecbur söylüyoruz; Jesse Viyana’da inecek ve öbür günde oradan ayrılacağı için Viyana’ya geldiklerinde Celine’nin de onunla inmesini ve bir günü onunla geçirmesini teklif ediyor. O sırada sizde benim başıma gelse iner miyim acaba soruları ile meşgul oluyorsunuz. Çok meraklandırmayalım kimseyi bence bu filmde olay akışından çok diyaloglar ön planda ondan Celine’nin cevabını da hemen paylaşıyorum: Celine tabi ki evet diyor ve önlerindeki 14 saati birlikte geçirmek üzere trenden iniyorlar. Viyana sokaklarında hiçbir şeyi dert etmeyip sadece konuşup, eğlendikleri dakikalar sizi de içine alıyor.

Genel anlamda romantik film sevenlere önerebileceğim bir yapım. Filmi izledikten sonra “Böylede biter mi?” diyorsunuz ama üzülmeyin. 9 yıl sonra filmin devamı çekilmiş ve o da çok beğenilmiş. Yani şimdi izlerseniz devamını da ardından izleyerek aklınızda fazla soru işareti kalmadan seriyi tamamlayabilirsiniz.

İyi seyirler :)

bottom of page