top of page

Gizli Güzellik (Collateral Beauty) - 2016
25.12.2016 | Gonca Kaya

IMDb : 6/10​

Tür : Dram

Süre : 97 dk

Yönetmen : David Frankel

Oyuncular :  Will SmithKate WinsletKeira Knightley

Senaryo : Allan Loeb

Will Smith, Gizli Güzellik filminde hırslı, dinamik ve karizmatik bir reklam yöneticisi olan Howard olarak karşımıza çıkıyor.

 

Howard yaşadığı trajik olay sonrasında onu tanımlamak için sıralamış olduğum tüm özellikleri kaybediyor ve hayattan zevk almayan, kendisini ailesinden arkadaşlarından soyutlayan ve hatta neden yaşadığını sorgulayan bir insana dönüşüyor. Howard’ın bu halini gören yakın arkadaşları aynı zamanda iş ortakları hem Howard’ı düşündüklerinden hemde şirketlerini düşündüklerinden kolları sıvayıp çözüm aramaya başlıyorlar. Bu arada Howard’ın yakın arkadaşlarını da birbirinde ünlü isimler canlandırmakta; Kate Winslet, Edward Norton ve Michael Pena. Bu 3 lü Howard’ı izlemesi için tuttukları dedektif sayesinde Howard’ın ölüm, zaman ve aşka terapi amaçlı mektup yazdığını öğrenirler ve sonrasında asıl hikaye başlamış olur seyirci için.

Ölüm, zaman ve aşk üçlüsü beden bulmuş şekilde Howard’ın karşısına çıkar. Yazdıkları için Howard’ı sorgularlar. Film bu süreçte Howard gibi izleyiciye de bu kavramları sorgulatmakta. 

İnsan yaşadıkları sebebiyle yönünü kaybedebilir. Önemli olan tekrar bulmasıdır. Filmde de Howard’ın can bulmuş ölüm, zaman ve aşk üçlüsü sayesinde yönünü tekrar bulması ve gizli güzelliği keşfetmesini izliyoruz.

Her yaşam başlı başına bir hikayedir. Her hikayede de ayrı bir güzellik vardır. Filmdeki gizli güzelllik kavramı da bana göre kimi zaman yaşadığın andır, kimi zaman hissettiğin sevgidir, kimi zamanda özlemdir, ölümdür, kaybediştir, kavuşacağını bilmektir.

Film klasik konuları ele alsa da, oyuncular ve yorumlayış açısından ortalamanın üzerinde, izlemeye değer bir film.

İyi seyirler dilerim :)

bottom of page