top of page

Eskişehir'de Bir Hafta Sonu Gezisi 

10.04.2017 | Hande Samancı&Gonca Kaya

Hazır bahar mevsimindeyken bir hafta sonu planı yapıp 2 gününüzü değerlendirmek isterseniz Eskişehir doğru bir rota. Hızlı tren seçeneğiyle bir çok ilden kolay şekilde ulaşım sağlanabiliyor. Biz diğer bir seçenek olan otobüs yolculuğunu seçtik. Ancak bu yolculuk kısa mesafe gözükse de İstanbul'dan gidip gelenler için trafik sebebiyle sıkıntılı olabiliyor. Bir de otobüsün birçok yere uğraması da zaman kaybettiren etkenler arasında yer alıyor. O yüzden hızlı treni veya kendi aracınızla gitmeyi tercih etmeniz daha mantıklı olabilir.

Otogar-merkez arası ise oldukça yakın 15- 20 dakika da merkeze varmış oluyorsunuz. Biz merkezde küçük bir pansiyonda kalmayı tercih ettik. Her yere yürüyerek kolayca ulaşılan Eskişehir bu yönüyle kalbimizi çaldı. :) Biraz daha uzak bölgeler için ise tramvay ve minibüs seçenekleri de bulunmakta.

Tarihi Odun Pazarı Evleri

Kaldığımız yere çok yakın olan Odun Pazarı ilk durağımız oldu. Biz her ne kadar yürüyerek hemen varmış olsakta tramvay ile gelenler Atatürk Lisesi durağında inerek Odun Pazarına ulaşım sağlayabilir.  Tarihi Odun Pazarı evleri en eski yerleşimlerinden biri. Eski evlerinde restore edilmesiyle şu anki muhteşem görünümüne kavuşturulmuş. Buradaki evlerin bir kısmında hala yaşam devam ederken bir kısmı butik otel, müze veya kafe restoran olarak kullanılmakta.  Dar sokakları, renkli şirin mi şirin evleri kendi içinde muhteşem uyumlu düzeniyle mutlaka görülmesi gereken bir bölge olduğunu söylemek mümkün.

Hediyelik eşya almak, oturup bir kahve molası vermek ve güzel fotoğraflar çekmek için oldukça elverişli bir yer.

Ayrıca Çağdaş Cam Sanatları Müzesi ve Balmumu Müzesi bu bölgede bulunmakta.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Ziyaret Saatleri:

Müze ziyaret saatleri sabah 08;00 ile akşam 19;30 arasındadır.

Ücretler normal 5 TL, öğrenci 3 TL şeklindedir. Bazı bölümlerinde müze kart geçiyor ama her bölümünde kullanamıyorsunuz.

Balmumu Müzesi

 

Pazartesi günleri kapalı olup, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma saat 10.00 – 12.00 ve 14.00 – 17.00 arasında ziyaret edilebilmektedir.

Hafta sonları Cumartesi ve Pazar günlerinde de saat 10.00 – 12.00 ve 14.00 – 18.00 arasında ziyaret edilebilmektedir.

Giriş ücreti 5 TL olarak bilinmektedir. İndirimli ücretler de 2 TL olarak belirlenmiştir. Giriş saatleri ve ücretleri belli dönemler arasında farklılık gösterebilir güncel bilgileri resmi siteden takip edebilirsiniz.

Kurşunlu Cami ve Külliyesi

Kuşunlu camii, Lüle taşı müzesi ve El sanatları merkezinin yer aldığı Külliye hemen odun pazarının bitiminde yer alıyor.

Şelale Park

Eskişehir manzarasını kuş bakışı olarak izleyebileceğiniz içerisinde kendi kafeside bulunan bi kahve içmeye ya da bişiler yemeye gidilebilecek bir yer. Ulaşması yürüyerek sıcakta biraz zor olduğunu söylemeden geçemiyeceğim. İsmi ise tepeye yapılmış olan yapay bir şelale olmasından dolayı geliyor. Eğer vaktiniz kalırsa ve özellikle yorgun değilseniz uğrayabilirsiniz.

Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı

İkinci durağımız ise Eskişehir'in en önemli ve bilindik parklarından olan Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı oldu. Sazova Parkına merkezden bir minibüsle ulaşmanız çok kolay. Park içerisinde Disneyland şatosunun benzeri olan Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Sabancı Uzay Evi, Akvaryum ve Bilim Kültür Merkezi gibi çok çeşitli bölümler var. İçerisinde gezerken çocuklar kadar eğlenerek gezdiğimizi söylesem yalan olmaz. İlgi çekici ve değişik bir ortamı var gerçekten. Hem büyükler hem de çoçuklu aileler için güzel vakit geçirebileceğiniz bir park.

Porsuk Çayı

Eskişehir'de öğrenci nüfus oranın yüksek olmasından dolayı isteğinize göre birçok kafe-restoran ve pub bulmanız mümkün. Çoğu mekan ise Porsuk Çayı bölgesinde karşılıklı olarak yer almakta. Burada bulunan şirin kafelerin birinde kahvaltı ederek güne başlayıp devamında ise çay üzerinde gondol gezisine katılabilirsiniz.

Biz İstanbul’da da sevdiğmiz bir yer olan Varuna Gezgin kafeyi es geçemedik. Varuna gezginde dilerseniz yemek yersiniz, dilerseniz bizim gibi birşeyler içebilirsiniz.

Puga Cafe, akşam günün yorfunluğunu atmak için bir kahve bir de tatlı için uğrnabilecek güzel bir mekan.

 

Gondol Turu

Gondol turları iki şeklide yapılmakta. İster üstü açık gondal turu yapabilir isterseniz de Esbot adı verilen ufak botlarla Porsuk Çayı gezisi yapabilirsiniz. Bot turları kişi başı 1.5 TL. Eğer hava güzelse yapmadan dönmemenizi tavsiye ederim. Bir de mutlaka çay etrafında yürüyerek dolaşmalı güzel Posruk Çayı manzarasını izlemelisiniz.

Kent Park

Eskişehir’in en geniş ve ünlü parklarından olan Kent Park’ta yapay bir plaj bulunmakta, çokta başarılı bir şekilde yapılmış.

AVM ler yerine insanların nefes alabileceği, keyifli vakit geçirebileceği kocaman parklar bizim takdirimizi topladı. Eskişehirliler adına mutluyuz :)

Gece Hayatı

 

Daha öncede söylediğim gibi genç nüfusun yüksek olmasından kaynaklı oldukça hareketli bir gece hayatı olduğunu söylemem mümkün. Geniş bir alana yayılmış çok güzel pub ve kafelerin olduğu sokaklar mevcut. Seçenek çok olduğu için kafanıza göre bir tanesi seçip güzel vakit geçirebilirsiniz.

Biz Social Pub’tan yana şansımızı denedik çokta eğlendik, o zaman Foursquare uygulaması ile check-in yapanlar için içecek ikramları vardı. Hem mekanı hem de uygulamayı sevdik. Tavsiye edilir.

Ek olarak Eskişehir'de çiğ börek meşhur olduğu için yemeden dönmeyin. Her bir köşede çiğ börek yapan yerler görmeniz mümkün.

Papağan Çiğbörek Evi hem uygun fiyatlarıyla hem de namıyla önde gelenlerden bizden söylemesi.

Balaban Köfte diğer bir meşhur yemek seçeneklerinden. Köfteci Ali salaş ama bir o kadar lezzetli köfteler yapan bir yer.

Pino fast food yemek isteyenler için iyi bir seçenek olabilir.

Eskişehir, bir hafta sonu kaçamağı için mutlaka gezip keşfetmeniz gereken yerlerden. Tavsiyeler bizden gezmesi sizden.

İyi gezmeler:)

bottom of page