top of page

Burgazada'nın En Eskilerinden; Ergün Pastanesi

30.05.2017 | Nesrin Ergün 

İstanbul'da kalabalıktan sıkılıp sakin, sessiz bir yerlere kaçmak istemeyen yoktur herhalde. Bu gibi arayışlar içinde olanlar için en iyi yer hem şehre bu kadar yakınken hem de bu kadar uzak hissettirmesi ile insanı kendisine çeken Prens Adaları olabilir. Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada arasından olur da yolunuz Burgaz'a düşerse bu adanın sevimliliği ve eski büyüsünü kaybetmemiş havası sizi hemen içine çekecektir.

 

Büyük İskender'in generali, Demetrios'un babası olan Antigone buraya büyük bir kale yaptırmıştır. Ada önce onun adıyla anılmış, sonra Yunanca kale/burç anlamına gelen Burgaz (Pyrgos) adını almıştır. Diğer adalara kıyasla daha küçük olan Burgazada karşısında bulunan ismini şeklinden alan Kaşıkadası ile manzara açısından daha bir avantajlı sanki. Diğer bir özelliği Sait Faik tabii adanın. Sait Faik'in yaşadığı ev şu an müze olarak ziyarete açık.

 

Burgazada doğası ve sakinliği ile sizi içine çekerken vapurdan indiğinizde adanın küçücük çarşısında bir de adanın en eski pastanesi sizi karşılamaktadır. Ergün Pastanesi 1980'den beri aynı kalitede aynı işverenle hizmet vermeye devam ediyor. 

Pastane kısmı dışında ev yemekleri, pizza, salata gibi hizmetleri de mevcut olan pastanenin en çok tercih edilen tatlısı milföy sanırım. Çilekli ve vişneli seçenekleri mevcut olan tatlı neredeyse saat başı çıkıyormuş. Bir tepsi bitiyor ve anında diğer tepsi hazırlanıp çıkarılıyor. Bu yüzden diğer ürünler gibi milföy de çok taze ve milföy hamurunun taze iken ayrı olan lezzetini hissedebiliyorsunuz. 

Ballı babası da çok güzel olan pastanenin poğaçalarından patlıcanlı poğaçayı ayrıca sevdim. Elma marmelatlı ve çikolatalı ponçik de kahvaltıda denenebilecek seçenekler arasında. Ev yemekleri de lezzetli ama ben gelmişken pizza yemenizi de öneririm. Kahvaltı seçenekleri de mevcut olan pastane samimiyeti ve çok aşırıya kaçmayan fiyatları ile eminim sizi memnun edecektir.

bottom of page