top of page

Edward Makaseller (Edward Scissorhands) - 1990

 19.09.2016 | Hande Samancı

IMDb : 7,9/10

Beyaz Perde : 4,5/5

Tür : Fantastik

Süre : 105 dk

Yönetmen : Tim Burton

Oyuncular : Jonny Deep, Winona Ryder, Dianne Wiest, Alan Arkin, Anthony Michael Hall, Vicent Price

Senaryo: Caroline Thompson, Tim Burton

Edward Makaseller Tim Burton’ın hayal dünyasını anlayabileceğiniz bir film diyebilirim. Çoğu filminde olduğu gibi, bu filmde de masalsı bir tat var. Gerçekler fantastik bir dünyada nasıl bu kadar iyi anlatılır? Film bu sorunun cevabını almanızı sağlayacak nitelikte.

Gelelim filmin konusuna mucidinin ani ölümüyle baş karaktemiz Edward’ın elleri yapılmadan yarıda kalır. Ellerinin yerinde uzun metal parçaları vardır ve artık öyle yaşamalıdır. Şans eseri Edward merhametli bir Avon hanımefendisi ile tanışır ve kadın onu kendi ailesi ile yaşaması için evine götürür. Ve sonrada Suburbia adındaki fantastik yerde maceraları başlar.

Edward bu insanların içine girdikten sonra, aslında herkesin benzer hayatlar sürdüğünü keşfediyorsunuz. En ufak bir farklılığın nasıl tepki gördüğünü ve insanların yeni şeylere hiç açık olmadığını fazlasıyla vurgulayan bir film olduğunu söyleyebilirim. Yani film bir nevi şu anda bile geçerliliğini koruyan; insanların tek düze olan yaşantılarını fantastik bir anlatışla eleştirmiş.

Bu filmde Edward’ın âşık olmasını, yeni şeyler keşfetmesini izlerken sizde kendinizi sorgulayacak ve farklı bir bakış açısıyla bakabileceksiniz. Sonuç olarak hem güldüren hem düşündüren bir film olduğunu söyler şiddetle izlemenizi tavsiye ederim.

İyi seyirler :)

bottom of page