top of page

Kopma (Detachment) - 2011
31.10.16 | Hande Samancı

IMDb : 7.7/10

Beyaz Perde : 3.6/5

​​

Tür : Dram

Süre :  100 dk

Yönetmen : Tony Kaye

Oyuncular : Adrien Brody, Marcia Gay Harden, James Caan

Senaryo :  Carl Lund

American History X filminin yönetmeni Tony Kaye’nin Detachment ile sinema dünyasına karamsar ama bir o kadarda gerçekçi bir film kazandırdığını söylerebilirim. Siyah beyaz belgesel röportajları, eskitilmiş görüntüleri ve sıçramalı kurgusu filme değişik bir bakış açısıyla bakmamızı sağlıyor.

 

Filmin başrolünde sevdiğim oyuculardan Adrien Brody yedek öğretmen Henry Barthes'ı çok iyi canlandırıyor. Brody’nin tavırları ve replikleriyle filmde şahane bir iş çıkardığını söyleyebilirim.

Adrien Brody'e ek filmin kadrosu Christina Hendricks, Lucy Liu, Marcia Gay Harden ve James Caan gibi tanınmış başarılı oyunculardan oluşuyor. Kadro bu kadar iyi olunca da eleştirilecek bir oyunculukta söz konusu olmuyor.

 

Gelelim konumuza, Henry Brarthes yedek öğretmen olarak okullara kalıcı öğretmen gelene kadar görev yapan bir adamdır. Öğrencilerle veya etrafındaki insanlarla bağ kurmadan geçmişten gelen anılarından kurtulamayarak bir yaşam sürmektedir. Son iş bulduğu yer ise sorunlu ve vasatın bile altında öğrencilerin olduğu bir okuldur.  Barthnes garip bir şekilde bu okuldaki öğrenciler ve öğretmenlerle duygusal bir bağ kurar ve geçmişiyle yüzleşmeye başlar. Film bir yandan Barthnes'ın kendi varoluşunu sorgularken bir yandan da bozuk eğitim sistemine dikkat çekiyor. Filmi okul-öğretmen konseptli diğer filmlerden ayıran en önemli şey; okula gelen yeni öğretmen okulu yada öğrencileri kurtarıp kahranman olmuyor. Bu açıdan farklı bir bakış açısıyla çekilmiş bir film izliyeceksiniz.

Filmin açılışı Albert Camus’nün Yabancı’sı “Ve hayatımda aynı anda hiç böylesine kendimden kopmuş...ve bir o kadar da kendimde hissetmemiştim” ile yapılıyor. Filmin daha girişinde kopma psikolojisi izleyiciye yansıtılıyor. İzlerken bir çok şeyi sorgulamanıza ve düşünmenize neden olan bu filmi izlemenizi tavsiye eder iyi seyirler dilerim. :)            

bottom of page