top of page

Casuslar Köprüsü (Bridge of Spies) – 2015

01.12.2016 | Hande Samancı

IMDb : 7,6/10

Beyaz Perde : 3,8/5

Tür :Gerilim

Süre : 141dk

Yönetmen : Steven Spielberg

Oyuncular : Tom Hanks, Mark Rylance, Amy Ryan, Alan Alda

Senaryo : Matt Charman, Joel Coen, Ethan Coen

Çoğu sahnesinde helal be, yürü be diyerek desteklediğim ve daha ilk dakikalardan karakteri yorumlayışıyla alkışları toplayan, başrol oyuncusunun  Tom Hanks olduğu güzel bir filmdir. Dram ve tarihi türündeki 2015 yapımı film hem tarih hem de drama severler için rahatlıkla önerebileceğim filmler arasına girmiş bulunmakta.

Film 1950’lerde ki soğuk savaşın yeni başladığı ve Amerika ile Sovyet Birliği arasındaki gerginliğin arttığı bir dönemi ele almış.  Tabi bu gerginlikte başına kötü şeyler gelen insanlarda oluyor haliyle. Kurbanımız Amerika’da bulunun Sovyet Ajanı olan ve kafa yapısı hayli ilginç olan Rudolf. Mark Rylance gayet başarılı bir rol çıkartıyor. Filme dönecek olursak ;bir anda bir kararla Rudolf için tutuklama kararı çıkıyor ve genel anlamda her şey Rudolf’u savunmak için bir avukatın atanması gerekmesiyle başlıyor.

James Donovan sigorta avukatı olmasına rağmen bu iş için seçiliyor ve kariyerini, ailesini tehlikeye atması gerektiğini bile bile bu işi kabul ediyor. James’in Rudolf’u kurtarmak için yaptığı her şey onu daha da kötü duruma getirse de James vazgeçmeden devam ediyor. Ve bu durum devamında işleri kendisi için daha da karmaşık ve tehlike bir hale getiriyor.

Her dakikasını gerilim içinde ve merakla izleyeceğiniz, karakterlerin cuk dediğimiz tabirle birebir uyuştuğu bir film izlemek isterseniz şimdiden iyi seyirler dilerim.

bottom of page