top of page

Geliş (Arrival) - 2016

10.01.2017 | Gonca Kaya

IMDb : 8,3/10​

Beyaz Perde : 3,7/5

Tür : Bilim-kurgu, Dram

Süre : 116 dk

Yönetmen :  Denis Villeneuve

Oyuncular : Amy Adams, Jeremy Renner

Senaryo : Eric Heisserer

"Gelecek zamanın aynasıdır."

 

Başrollerini Amy Adams ve Jeremy Renner’ın paylaştığı modern bilim-kurgu filmi olan; Arrival, bilim-kurgu olmasına rağmen gerçekçiliği ile dikkatleri üzerine çeken bir yapım.

Filmin konusuna gelecek olursak, uzaylılar dünyanın ayrı noktalarına iniş yapıyorlar. Onların hangi amaçla geldiklerini anlamak için dil bilimci Dr. Louise Banks ve fizikçi Ian Donnelly görevlendiriliyor.

Temposu düşük ama bir o kadarda insana hitap eden yapım için en sahici yorumum; sahiden dünya dışında bir yaşam var ise yani bizim deyişimizle uzaylılar var ise ve dünyaya gelseler nasıl olurdu? sorusunun tam olarak cevabı bu film.

Louise’in ve Ian’ın iletişim kurma çabaları aksiyondan uzak ve çok insani.

Film bizi farklı zaman dilimlerine doğru sürüklemekte, başta kurguyu yani zaman kavramını pek algılayamıyoruz ancak sonrasında taşlar yerine oturuyor, bunu da filmin senaryosunun sürprizlerinden birisi olarak nitelendirebiliriz.

Sonuç olarak zaman kavramını, seçimlerimizi sorgulatacak oldukça başarılı bir film olmuş; Arrival, uzaylı kavramı filmin verdiği mesajların yanında bir ayrıntı olarak kalmış. Film modern bilim-kurgu olarak geçiyor ancak psikolojik yönü de hafife alınmamalı.

 

Henüz vizyondayken izlemeniz tavsiye edilir :)

bottom of page