top of page

Alaçatı Gezi Rehberi

20.05.2019 | Gonca Kaya

Uzun zamandır, Çeşme'nin popüler bölgesi Alaçatı'ya gitmek istiyorduk. Sonunda bir fırsatını bulduk ve soluğu Alaçatı'da aldık. Mayıs ayının başı olmasına rağmen şaşırtıcı bir şekilde, sokakların oldukça canlı ve kalabalık olduğunu söyleyebiliriz.

Alaçatı'da ulaşım konusu; biz İzmir Havalimanından araç kiralayarak Alaçatı'ya gitmeyi tercih ettik. Eğer Alaçatı dışında bir yere gitmeyecekseniz, özel araçla gitmenizi tavsiye etmeyiz. Ancak bizim gibi çevre bölgelere de gitmeyi planlıyorsanız araç iyi bir fikir olabilir.

Bir ayrıntı; aklınızda bulunsun çarşı öğlen 11'de trafiğe kapanıyor.

Diğer önemli konu; konaklama. Alaçatı'da bir çok otel, pansiyon seçeneği var. Hem zevkinize hem de bütçenize uyan bir otel rahatlıkla bulabilirsiniz. Örnek biz Vintage Otel'de konakladık ve çok memnun kaldık.

Alaçtı-7.jpg

Diğer gezilerimizden çok değil bir tık farklı olarak Alaçatı gezimiz; yemek ve içmek üzerine planlanmış bir gezi oldu. İşin doğrusu bu kadarını biz de beklemiyorduk.

Gelelim bizim gezimizin ayrıntılarına;

İlk durağımız Bumba Breakfast oluyor. Kahvaltıda yok yok diyebiliriz. Hem göze hem de mideye hitap eden kahvaltıda salçalı yumurta ve nane reçeli favorilerden oldu. Mutlaka listeye eklenmesi gereken bir yer. 

Alaçatı-1.jpg

Kahvaltının ne güzel gider derken kendimizi Köşe Kahve'de bulduk. Sanırız bu kadar doğru bir isim düşünülemezdi. Biz yönümüzü tamamen buraya göre belirlemiş olabiliriz.

 

Diğer mekanlardan kısaca bahsedeceğiz. Ancak öncesinde itiraf edelim: mekan konusunda çok cesur davranmadık. Klasiklerden gittik daha fazla vaktimiz olsaydı, listemizde denemek istediğimiz bir çok mekan daha vardı. 

Kısa kısa mekanlar:

Dutlu Kahve; sadece kahve içmek için uğrayabildik. Yemek ve alkol servisleri de var. Sakin ve keyifli bir akşam yemeği düşünüyorsanız tercih edebilirsiniz.

İmren Pastanesi; buranın dondurması bayağı övülmüştü ancak bize çok standart geldi. Dondurmayı çok tutmasakta ;damla sakızlı lokum, kurabiye ve reçellerine şans verin deriz. 

Kumrucu Hikmet; Kahvaltıyı sıkı yaptıysanız, akşama da çok varsa bu arayı bizim gibi kumru yiyerek değerlendirebilirsiniz. Kumrucuların bulunduğu bölge Tarihi Yeldeğirmenlerine çok yakın, gün batımına yakın giderseniz, günü burada batırabilirsiniz. Bu da bir Alaçatı ritüeli aklınızda bulunsun.

Traktör; gece gidilecek mekan olarak listemize eklemişiz ancak kendimizi burda kahve içerken bulduk. Kahvesi başarılı, ortamı keyifliydi.

Eflatun; kısıtlı zamanınız olunca akşam yemeği için mekan seçmek zor oluyor. Biz birçok araştırma ve kritik sonrasında Eflatun'u tercih ettik. Oldukça ilgililerdi. Avokadolu karides çok başarılıydı. Diğer mezeleri bilindiklerden seçtik, hepsi de lezzetliydi. 

Alaçatı-9.jpg

Zeplin; akşam yemeğinden sonra bizim gibi Zeplin'de bir şeyler içip, keyifli bir akşam geçirebilirsiniz. 

Asma Yaprağı; bu mekanla ilgili çok fazla yorum yapıldı. Akşamları çok kalabalık olduğu ve serviste sıkıntılar yaşandığı söylendiğinden biz öğlen gitmeyi tercih ettik. Yediğimiz her mezeye bayıldık diyebiliriz. Ancak ne yalan söyleyelim, burası akşam daha bir keyifli olur. Akşam gidecekseniz rezervasyonunuzu yaptırmayı unutmayınız. Ek olarak akşam rezervasyonları için 10 yaş altı çocuklu aileleri kabul etmiyorlar.

Alaçatı-8.jpg

Alaçatı'nın her köşesinde, sokağında, kapısında, penceresinde fotoğraf çekilip; Alaçatı'ya az da olsa doyduktan sonra Delikli Koy'a gidelim diyoruz. Deniz bizi çağırıyor diyebiliriz. Burada halk plajı bölümü var, bir de şu bolca fotoğrafı ile karşılaştığımız kayaların olduğu taraf var. Delikli koyu biz sevdik, burada herhangi bir tesis yok, herkes kendi kafasına göre takılıyor. Tesis olmadığı için hazırlıklı gelmekte fayda var. 

Alaçatı-5.jpg

Son olarak; Alaçatı gezilecek yerleri araştırırken Kemal Paşa caddesi, Hacımemiş mahallesi gibi ayrı başlıklar gördük ancak öyle bir rehber hazılayamadık çünkü Alaçatı çok küçük bir yer ve turlarken mutlaka hepsini göreceğinizin garantisini verebiliriz. Bizim tavsiyemiz sokak isimlerini bırakın ve gezinizin tadını çıkarın. 

bottom of page